Haber Detay


Pandemi döneminde 1 ay önceden rezervasyon yaptıran yabancı turistler pandemi sonrasında eskisi gibi 6 ay önceden rezervasyon planı yapmaya başladılar.

Pandemi süresince kötü zamanlar geçiren turizm sektörü kendine geliyor. 2022 yılında pandemi kısıtlamalarının etkisini yitirdiği ilk dönemlerde yurt dışındaki turistler tatil programlarını 1 ay önceden planlayıp rezervasyonlarını son dakikada yapıyorlardı. Yabancı turistler tatil programlarını önümüzdeki 2023 senesi için 6 ay önceden yaptırmaya başladı. Pandemi döneminde uçak biletlerini 3-6 ay evvel alan yabancı turistlerin tatil planları umdukları gibi gitmeyince son dakikaya bırakmaya başlamıştı. Biletlerini uçuştan önce almaya başlayan yabancı turistlet yeniden kampanya dönemleriyle birlikte pandemi öncesinde olduğu gibi 2-6 ay kala kampanyadan almaya başladı. Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Müberra Eresin 2022 yılı yaz sezonunda yükselişte ve yüksek doluluklarla kapatıldığını söyledi. ‘Temmuz ve ağustos ayları yüksek yoğunluktaydı. Eylül ayında da turizm aynı şekilde yükselişteydi. İstanbul sekiz aylık süreçte Avrupa’daki şehirlerin ortalamasından yüksekte ilerliyor. Bu sene ki yükselişin pandemi dönemi öncesindeki dönemin de üzerine çıkacağına inanıyoruz. 2023 yılında da böyle ilerlerse Türkiye olarak turizmde çok şanslı olacağız. Pandemi öncesinde olduğu gibi bu sene de bir sonraki yıl için erken rezervasyonlar alınmaya başlandı. Pandemi zamanı yaşadığımız olumsuz dönemdeki fedakarlıklarımızı 2023’teçok iyi bir biçimde alabilmeyi umuyoruz’ dedi.

2023 yılı ilk üç ayında yükselişimiz devam edecek. İstanbul Ticaret Odası 16. Oteller Komitesi aynı zamanda Levni Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Karacabay ‘Pandemi döneminde ertelenen tatil planları önümüzdeki aylarda çok iyi geçecek gibi duruyor. Ekim ayında otel dolulukları %90’a yaklaştı. Korona döneminde 1 hafta önce rezervasyon yaptıranlar şu anda 6 ay sonrası için rezervasyon yaptırıyor. 2023’te bir problem yaşanmazsa yeni rekorlar kırılabilir. Özellikle 2023’ün ilk üç ayında  korona yüzünden seyahat planı yapamayanların etkisiyle büyük bir yükseliş olacağını öngörüyorum.  İstanbul’a şimdilerde gelenler arasında Avrupalı turistler ilk sıralarda yer alıyor. En çok İngiliz ve Almanlar geliyor. Sonrasında ikinci sırada Ortadoğulu turistler yer alıyor. Enflasyonun yüksek olduğu dönemde fiyatlarımız batılı turistler için makul görüyor. Hem durgunluk hem de enflasyon olursa turizmde bu durumdan etkilenir. Ama şu anda öyle bir durum net değil’ dedi.

Nasıl Yardımcı Olabiliriz