Haber Detay


Almanya’da an itibariyle yaklaşık 4.5 milyon kişi, ikinci doz aşısını olmuş durumda. Aşı ve toplum sağlığıyla alakalı süreci organize eden Robert Koch Enstitüsü, “İkinci dozu almış kişilerin 15. günden sonra artık test ve karantina işlemlerine ihtiyaç duymayacağını” belirten bir rapor hazırladı. Bu da corona virüsü aşısı olan Almanlara, “aşı pasaportu ile” seyahat serbestliği getirdi.

TEST VE KARANTİNAYA SON

Aşılanmış bireylerin virüs bulaşma riskinin ikinci haftadan sonra çok daha düşük olduğunu belirleyen bu rapor Sağlık Bakanlığı’na arz edildi. Cumartesi günü öğleden sonra da Eyalet Sağlık Bakanlıkları’na gönderildi. Rapor, aşılanmış bireylerin “test- karantina konseptinden çıkarılabileceğini” öngörüyor. Bu raporu ülkenin popüler gazetelerinden Bild am Sonntag'a açıklayan Sağlık Bakanı Jens Spahn, aşılanmış bireylere, “Ellerindeki aşı pasaportu ile Akdeniz ve ülke içi seyahat” taahhüt etti.

AŞI PASAPORTUNU GÖSTERECEKLER

Spahn, “Her iki doz aşısını yaptırmış bireyler, gelecekte otomatikman negatif test sonucu almış bireyler sayılacak. Şimdi bu verileri eyaletler ile beraber yürürlüğe koyacağız” dedi. Aşılanmış bireyler, ellerindeki aşı pasaportunu göstererek, Almanya'ya, Almanya dışı ülkelere veya AB üyesi ülkelere seyahat edebilecek. Aynı şekilde, oteller ve alışveriş merkezleri ve işletmeler ile diğer “test zorunluluğu arayan” alan ve etkinlikler de, aşı pasaportuna sahip olanlara serbest olacak. Aşılanmayanlar ise, özellikle risk bölgelerine seyahat ederken de dönerken de test yaptıracak ve yine karantina uygulamasına devam edecek.Yani aşılanmış olan Almanlar, Türkiye'ye “testsiz ve karantinasız” gelip dönebilecek.

Ama Türkler'in kullandığı aşı henüz aşı pasaportu uygulamasına dahil edilmediği için Almanya'ya gidemeyecek. Henüz AB’ye başvurmayan Çinli aşı üreticisinin AB’den kullanım onayı alması durumunda da AB Aşı Pasaportu’na dahil olabilecek ve seyahat özgürlüğünü yeniden elde edebileceğiz.

Nasıl Yardımcı Olabiliriz